Drajv simulator, kot mu pravijo, so razvili skupaj s podjetjem NERVTeh in predstavlja eno izmed sredstev za širitev izobraževanja in osveščanja splošne javnosti o pomembnosti varne vožnje. Tokrat na malce bolj zanimiv način. Kot veste, se z nepredvidljivimi situacijami lahko srečamo le v dejanskem prometu, kjer pa, kot v videoigrah, nimamo neomejeno življenj, zato je treniranje primernih reakcij brez nadzorovanega okolja sila težko. Tudi na poligonu ne moremo verodostojno replicirati vseh možnih nevarnih prometnih okoliščin, zato se je potrebno zateči k naprednim računalniškim rešitvam. Nepričakovano dirjanje otrok za žogo, medtem ko se peljete 70 kilometrov na uro, pač ni varno urjenje vaših veščin in merjenje reakcijskega časa. Takisto ne vožnja avtomobila v nasprotno smer na avtocesti.
S simulatorjem pa lahko takšne in podobne situacije izkusite 'v živo' in se z njimi spoprimete brez tveganja. Piljenje veščin z vadbo v nepričakovanih situacijah v prometu je torej glavni namen simulatorja, meri pa tudi psihofizične lastnosti voznika, kot je reakcijski čas in zbranost pri vožnji ter tudi vpliv raznih motilnih elementov, kot je mobilnik. Po končani vožnji dobite oceno o tem, kako ste se odrezali, surove podatke voženj pa pri Triglavu zbirajo tudi v širše namene, in sicer z dolgoročnimi izsledki bodo poskušali na takšen ali drugačen način pripomoči k izboljšani varnosti v prometu.
Kako zadeva sploh deluje? Simulator vožnje je sestavljen iz nekaj delov pravega avtomobila in zaslonov, ki uporabniku omogoča popolni periferni vid. Premična platforma medtem simulira premikanje podvozja avtomobila ter vozniku omogoča, da občuti dogajanje na zaslonih. S pomočjo naprednega nevrološkega profiliranja zbira biometrične in nevrološke podatke posameznika, ki je postavljen v resnično okolje. Analiza teh podatkov voznikom pomaga, da se izboljšajo v situacijah, kjer so slabo odreagirali.
Pri NERVTehu želijo, da se simulator pod okriljem Zavarovalnice Triglav uveljavi kot popolno izobraževalno orodje, ki posnema resnično vozilo in realistično cestno okolje, pomaga izboljšati varnost vožnje oz. kulture v prometu in dolgoročno zmanjšati tudi število cestnoprometnih nesreč. Na letošnjem avtomobilskem salonu v Ljubljani so predstavili in ste lahko preizkusili prvo različico simulatorja z nekaj programi. Podobno kot z aplikacijo Drajv, o kateri si lahko več preberete na tej povezavi, ste si lahko na salonu tudi s pomočjo simulatorja priigrali popust pri avtomobilskem zavarovanju. V kolikor ste se pri simulacijah dobro odrezali, seveda. v prihodnje pa bo simulator vključen še v širšo ponudbo Zavarovalnice Triglav.