Kolikokrat si rečete vedno na istem križišču ali pa odseku ceste, da to je pa res tako nevarno, da bi bilo treba nekaj ukrenit? Zdaj s pomočjo Zavarovalnice Triglav lahko!
Zavarovalnica Triglav se je že osmič lotila projekta Skupaj za prometno varnost, v sklopu katerega lahko tudi sami pomagate izboljšati prometno varnost. Tudi našega Mateja moti odsek blizu njegovega doma v Zalogu v Ljubljani, ki ga dobro pozna. Omejitev je 50 km/h, klasična za naselje, čeprav bi bila na izpostavljenem odseku kakšnih 200, 300 metrov bolj smiselna 40, mogoče celo 30. Problem je, da je cesta ozka, v rahel ovinek, klanec, pa še dovozne ceste so čisto nepregledne. Mi smo seveda zadnji, ki se radi vozimo počasi, saj obožujemo hitre avtomobile in hitro vožnjo, ampak v naseljih pa pač ni debate. Omejitve so z razlogom in smo že večkrat pokazali, kakšne ogromne razlike nastanejo pri zavorni poti, če samo za 10 ali pa 20 kilometrov na uro zmanjšamo hitrost. Če hitrost s 50 zmanjšamo na 30 se za 4 metre skrajša zavorna pot. Če samo pomislimo, da s tem rešimo kakšno življenje, je bilo že vredno, a ne.
Ampak na tem odseku v Zalogu ni težava, da je omejitev takšna, kot je. Problem je, da se niti 50 marsikdo ne drži in tukaj divja, kot da bo zamudil na razprodajo iphonov. Večinoma mladi, žal, in večinoma pomagajo samo stroge kazni, žal. Je pa še ena rešitev, ki se je marsikje izkazala za kar učinkovito, pa ni bilo treba graditi nobenih ovir in novih cest … Merilniki hitrosti.
Podobno kot Matej ima tudi Anže direktno pred hišo podobno 'težavo'. V bližini je namreč krožišče in potem do prvih hiš malo daljša ravnina, tako da vsak fino pospeši in začne šele mimo hiš zavirat, pelje se pa precej več kot 50 na uro. Otroci se pa igrajon v bližini. In ja, seveda skrbi vsak starš za varnost svojih otrok, Anže ima tudi ograjo in jih vzgaja, naj bodo previdni, ampak čisto vedno pa tudi ne more biti zraven. Takrat pa morate za varnost otrok in ostalih udeležencev poskrbeti vi, vozniki. Tako pač je, saj imate tudi svoje otroke. Ali jih pa boste še imeli.
Merilniki hitrosti ne bodo spremenili sveta. Kdor divja, bo verjetno še naprej divjal, dokler se ne bo kaj zgodilo, ampak vsaj nekateri se boste pa vseeno zamislili, ko bo na merilniku pisalo 'Vi vozite toliko in toliko kilometrov na uro'. In če se boste spomnili, kakšna je razlika v zavorni poti, vam bo jasno, da z divjanjem ne pridemo nikamor. Poleg tega lahko dodatno pomagate sami, tako da težite svoji občini, da se prijavi na sofinanciranje za projekt. Lahko jim pošljete elektronsko pošto, lahko jih pokličete, odvisno kako komunicirajo z vami. In najbolje kar takoj, ker se je razpis že začel. Rok za prijavo na razpis je do 15.4.2022 oziroma do porabe sredstev. Več o razpisu preberite tukaj.