Slovenci smo zelo vestni pri čiščenju svojih avtomobilov, saj se ob vsakem državnem prazniku in odhodu na dopust avtomobili neverjetno svetijo. Kljub temu pa pozabljamo na bolj pomembne stvari.
Ena takšnih je tlak v pnevmatikah. Kar pomislite, kdaj ste nazadnje preverili, če so vaše gume pravilno napolnjene? Pravilen tlak v pnevmatikah je izjemnega pomena, saj vpliva tako na obrabo pnevmatik kot na varnost, nenazadnje še na porabo goriva. Če v pnevmatikah ni pravilnega tlaka, se neenakomerno obrabljajo, pri premalo napolnjenih gumah trpijo predvsem robovi, ki se hitreje obrabljajo. Prevelik tlak tudi ni primeren, saj se v tem primeru obrablja predvsem srednji del tekalne površine, bolj obremenjeno je celo podvozje, poleg tega pa se lahko pnevmatika še hitreje predre.
Skrb vzbujajoča je obraba premalo napolnjenih pnevmatik pri večjih hitrostih, saj se pri 120 km/h gume obrabljajo kar dvakrat hitreje kot pri 80 km/h. V praksi to pomeni, da boste z 20 % premajhnim zračnim tlakom zmanjšali skupno prevožene kilometre s pnevmatikami za 20 %. Torej boste namesto 50.000 kilometrov prevozili 40.000 kilometrov. Zaradi večjega kotalnega upora se pri gumah, ki so napolnjene za 1 bar premalo, poraba goriva poveča za 6 %, kar je okoli 0,4 litra na 100 prevoženih kilometrov. Da o slabšem in manj natančnem vodenju vozila pri premajhnem tlaku sploh ne govorimo, takisto se poveča še zavorna pot.
Strokovnjaki zato pravijo, da bi morali tlak preverjati vsaj vsaka dva meseca, najbolje vsak mesec, saj pnevmatika že zaradi svoje strukture običajno izgubi okoli 0,07 bara mesečno. Izguba tlaka se pri višjih temperaturah še poveča, zato je pred odhodom na dopust ali na daljšo pot preverjanje tlaka še kako pomembno. Zračni tlak preverjajte pri hladnih pnevmatikah, kar ne pomeni, da morate vstati ob 4. uri zjutraj, vendar je prav, da prej niste vozili vsaj 2 uri, črpalka pa naj bo oddaljena največ 4 kilometre. Tako je, na praktično vsaki bencinski črpalki imate merilno mesto, kjer lahko napolnite pnevmatike, pravilen tlak pa najdete na sredinskem stebričku avtomobila, včasih samo v navodilih oziroma na pokrovčku rezervoarja. Pomislite tudi na dodatno maso, če boste bolj obremenili avtomobil, v vsakem primeru pa bomo ob pravilnem tlaku v pnevmatikah vsi bolj varni.