Volanovci obožujemo gore. Eni lezemo na njih, drugi jih občudujemo od daleč, vsi pa jih še kako spoštujemo. Zdaj je sicer čas, ko osvajanje vrhov vsi odsvetujejo, ko se bo svet spet normalno vrtel, je pa v gorah samo en rešitelj, ko vsi ostali odpovedo.
Leto 2020 smo sicer z vidika varnosti začeli slabo. Ne samo na cestah, tudi v gorah, že v prvih dveh tednih so se v gorah smrtno ponesrečili štirje. Trend se je pozneje malo upočasnil, ustavil pa ne.
Morda nas zaradi pomanjkanja snega na cestah potem bolj vabijo gore, ampak včasih se to ne konča dobro. In zakaj pri Volanu govorimo o tem? Ker vas mora nekdo nekako priti iskat, če gre kaj narobe. Da je treba imeti pozimi dereze in cepin, vsi pravijo, marsikdo jih pa nima, ker gre na turno smuko in misli, da tako popolne opreme ne potrebuje. Da so dovolj že odlične 'dilce'. Za tokratni prispevek sem jih sam imel, pri Elanu so mi dali zložljive, ki so res nekaj posebnega, sam pa sem že prej preventivno vzel duster s strešnim kovčkom. Saj veste, da bom lahko dolge smuči sploh kam varno pospravil.
Tokrat smo vse skupaj zaigrali, namreč, da sem se poškodoval v gorah in potreboval pomoč reševalcev. Seveda so se morali strinjati z mojo idejo, ker klicanje gorsko-reševalne službe kar tako ni dovoljeno. Že tako je preveč traparij, ampak vam bodo fantje vedno priskočili na pomoč. Ker je njihovo delo še prostovoljno, smo vsi lahko še toliko bolj hvaležni.
Odzivni čas reševalcev je seveda težko predvideti, ker gre za prostovoljce s svojimi obveznostmi, se pa vseeno odzovejo izjemno hitro. V mojem primeru slabe pol ure in so bili na vrhu prelaza Vršič, na srečo je bila moja lokacija znana in relativno blizu ceste, zato ni bila potrebna helikopterska pomoč. So pa fantje hitro pripravili vso opremo, v takšnih zasneženih pogojih to pomeni tudi smuči, ker se tako najlažje hitro in varno približajo ponesrečencu.
Pri hoji v gorah je pomembno, da ves čas veste, kje se nahajate, saj vas bodo le tako res hitro našli. Seveda si lahko pomagajo še s posebno aplikacijo, ki po klicu določi vaš položaj in to precej natančno, ampak bo lažje in hitreje, če jim svoj položaj natančno opišete kar sami. Gore namreč poznajo kot lasten žep in bodo hitro pri vas.
Seveda pa gorskih reševalcev nikoli ne kličite po nepotrebnem (odzovejo se na številko 112), da ne bodo zapravljali dragocenega časa, ki bi bil mogoče bolj potreben pri reševanju koga drugega. Kljub temu, da so reševanja brezplačna in vas zelo verjetno ne bo udarilo po žepu. Tudi reševalci pravijo, da bi bilo včasih plačljivo reševanje povsem na mestu, ker njihovo pomoč nekateri izkoriščajo povsem brez potrebe.
In, saj veste, vedno in povsod naj bo oprema dobra ter popolna, na snegu, v gorah ali pa na cesti. Reševalci za svoje potrebe uporabljajo dacie duster, kadar je potreba po prostoru večja in je duster enostavno premajhen, pa so v floti še večja vozila. V teh dneh tudi opozarjajo, naj se izogibamo vršacem in za pohode izberemo ravne in bolj varne poti.