Porsche driving experience je dogodek, s katerim želi zastopnik znamke potencialne kupce in novinarje že četrtič zapored seznaniti z novostmi v ponudbi. Letos so to nalogo naložili na pleča desetih vozil, ki so nas popeljala po zavitih cestah Tuhinjske doline in nasmehe na obraz pričarali s skupaj približno 4.500 konjskimi močmi oziroma 3.300 kilovati, če se izrazimo pravilno.
Sam sem preizkusil tri vozila, in sicer novi 911 carrera S, cayenne turbo in macan S. Glavno vlogo so tokrat pripisali novi, že osmi generaciji kultnega modela 911. Ta je napram prejšnji spredaj 44 in zadaj 45 milimetrov širša (podobno kot različici turbo in turbo S v prejšnji generaciji), tudi malenkost daljša, je pa res, da novi 911 v primerjavi s številnimi tekmeci še naprej ostaja precej majhen in posledično agilen avtomobil. Medosna razdalja z 2,45 metra ostaja nespremenjena, zato vozniško ne pričakujte velikih presenečenj, bolj presenečeni boste ob podatku, da je avtomobil kljub izdatni uporabi lahkega aluminija kar 55 kilogramov težji od prejšnjega. To je obenem tudi prva carrera, ki ima zadaj za palec večji platišči (spredaj ti merita 20, zadaj pa 21 palcev), kar je prej veljalo le za brutalni 911 GT3 RS.
Novi 911, ki nosi interno oznako 992 (in nadomešča stari 991.2), ostaja oblikovna klasika, le notranjost so kar konkretno modernizirali, še bolje rečeno digitalizirali. Všeč mi je, da ob velikem zaslonu na dotik in digitalnih merilnikih merilnik vrtljajev ostaja analogen in da je ob pametnem ključu za zagon še vedno potreben nekakšen zavrtljaj stikala na levi strani volanskega obroča. Takšno carrero S (kmalu bo na voljo tudi šibkejša brez črke S v imenu) poganja 3,0-litrski prisilno polnjen bokserski šestvaljnik, ki razvije 331 kilovatov moči (450 KM), kar pomeni, da gre za podoben motor, ki je v prejšnji generaciji poganjal različico GTS. Pri Porscheju vseeno pravijo, da je več kot 70 odstotkov komponent novih, za nameček pa je motor povezan še z novim osemstopenjskim robotiziranim menjalnikom PDK. Ker je pogon speljan le na zadnji kolesi (seveda je na voljo tudi štirikolesno gnana carrera 4S), 911 do stotice pospeši v 3,7 sekunde, končna hitrost pa znaša 308 kilometrov na uro.
Vozniško ne tako ostra a še vedno precej hitra sta bila tudi modela cayenne in macan. To sta danes tudi najbolje prodajana porscheja, pa čeprav v večini primerov na njih ne bo pisalo turbo, kot je v primeru tokratnega cayenna. Takšen ’turbak’ razvije kar 404 kilovate moči (550 KM) ter 770 Nm navora, zato se s pomočjo štirikolesnega pogona in samodejnega menjalnika tiptronic S do stotice požene v pičle 4,1 sekunde, pospeševanje pa se ustavi šele pri številki 286 kilometrov na uro. Ker v dolžino meri le malce manj kot pet metrov in že prazen tehta slabih 2.200 kilogramov, je zelo impozanten, še bolj zanimiv pa bo cayenne coupe, ki je že na voljo za malce več kot 100 tisočakov.
Za konec sem preizkusil še manjši macan S. Čeprav je bil v tokratni druščini z 260 kilovati moči (354 KM) ter 480 Nm navora med šibkejšimi , to še ne pomeni, da je počasen ali vozniško neprepričljiv. V bistvu prav nasprotno. Precej fino se pelje, najbrž kar najbolje med sebi enakimi, in v zavojih je za razliko od razred večjega cayenna precej agilen avtomobil. 5,3 sekunde do sto in končna hitrost 254 kilometrov na uro pomenita tudi, da boste promet večinoma spremljali v vzvratnem ogledalu.
Kot v preteklih letih (kar lahko preberete na spodnjih povezavah) je bilo tudi tokratno druženje nadvse prijetno. Enako so prijetni avtomobili z logotipom, oblikovanim po grbu mesta Stuttgart, kjer je sedež podjetja in od koder v garaže srečnih lastnikov prihajajo še vedno tako zavidljivi stroji.
Porsche driving experience 2015
Porsche driving experience 2017
Porsche driving experience 2018