Marsikaj od zadanega dejansko omogoča že sedaj. Električna mobilnost je še ena od njihovih dokaj novih vej in slednje so se lotili zelo resno ter kompleksno. To ne pomeni le, da vam zagotavljajo električne polnilnice, teh je v Sloveniji okoli 330, od tega več kot 50 hitrih z močjo preko 50 kW, ampak še precej več. Mimogrede, v Sloveniji je infrastruktura polnilnih mest zelo dobro razvejana in javnih polnilnic je dovolj za 'pokrivanje' okoli 4.000 električnih vozil, pa čeprav jih je pri nas le okoli 1.700. Petrol je tudi ponudnik električne energije, ponuja dobavo in montažo hišnih fotovoltaičnih elektrarn, portfelj je skratka širok in razvejan, skrbijo za kompletne energetske rešitve doma.
Veliko od polnilnih mest za električna vozila je v lasti Petrola, pri večini ostalih pa so skrbniki omrežja. Obenem njihova ponudba zajema še različne vrste najema električnih vozil, kot so BMW i3, e-golf, renault zoe in ostali; lahko na način dolgotrajnega poslovnega najema s fiksnim mesečnim obrokom ali pa le za potrebe prevoza s točke A do točke B in potem puščanja vozila na najbližjem zbirnem mestu blizu vašega cilja. Filozofija elektromobilnosti je dejansko varčna uporaba, zato v prvi vrsti zagovarjajo to, da pojdite peš ali z javnim prevozom, če se da, sicer pa izberite naslednji najbolj čist način prevoza in zaenkrat je to elektrika. Ker naša vozila 90 odstotkov časa stojijo ter jih ne potrebujemo, najem takrat, ko avtomobil dejansko potrebujemo, sploh ni napačna stvar.
Ampak tudi to še ni vse in na spremembe se ljudje težko navadimo, zato ne pričakujem, da bomo že jutri vsi vozili najeta električna vozila. Tiste manjše in manj udarne stvari pa nam bodo hitro zlezle pod kožo. Ena takšnih je aplikacija OneCharge. Z njeno pomočjo lahko brez kakršnegakoli dodatnega dela in posebnih registracij polnite svoje vozilo na skoraj katerikoli polnilnici v Sloveniji in tudi že ponekod v tujini. Celo na Nizozemskem, število polnilnih mest z možnostjo takšnega plačevanja pa je vedno večje, kar pomeni, da vam niti dopust v tujini kmalu ne bo povzročil polnilnega nelagodja.
Druga aplikacija je zelo priročna, pa če ste že lastnik oziroma najemnik 'štromarja' ali ne. Imenuje se Na poti in preizkusili smo jo včeraj. Po registraciji je dovolj, da na bencinski črpalki le pred začetkom tankanja skenirate QR-kodo in to naredite še enkrat po točenju, pa sploh ni treba do plačilnega mesta, ker se vse skupaj obračuna že preko sistema in vaše registracije v aplikaciji. Preko nje lahko vnaprej tudi naročite izdelke iz ponudbe Fresh ter jih ob dogovorjenem času le prevzamete na izbranem mestu. Z njo plačate kavo, praktično vam je na voljo celotna ponudba, vse skupaj pa je izjemno preprosto in hitro.
V Kranju tudi že stoji Petrolova trgovina Hopin, kjer je ponudba artiklov precej bogata, cene pa primerljive z ostalimi trgovinami in nižje od tistih na Petrolovih črpalkah. Skratka, točenju goriva in kupljenemu paketu žvečilnih gumijev se je pridružilo še marsikaj drugega. In se še bo.