Kako zelo pomembna je pravilna vzgoja o varnosti na cesti in upoštevanje pravil smo pisali že velikokrat. Ni pomemben le prvi šolski dan, temveč je naloga staršev, da svoje otroke vzgajamo že pred tem, na morebitne nevarnosti pa jih opozarjamo tudi pozneje, ko so že dobro vajeni šolskih klopi in prehajanja cest. Naša naloga je tudi biti zgled otrokom, obenem pa moramo kot udeleženci prometa vedno skrbeti še, da smo previdni in preudarni ter skrbimo za varnost ostalih udeležencev, še posebej najmlajših. Zato smo se tokrat pridružili akciji, kjer smo skupaj z Agencijo za varnost prometa varno pospremili zborček prvošolcev in prvošolk v šolo.
Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, je ob tem dejal: »Zahvaljujem se vsem prostovoljcem, policiji, redarstvu in ostalim za skrb, ki je namenjena posebej ob 1. septembru. Ta skrb je v Mestni občini Ljubljana namenjena vseh 365 dni v letu. Prosim voznike, da v okolici šol, ne le danes, temveč prav vse dni, pazijo na naše najmlajše, predvsem pa prosim starše, da s svojim zgledom dajo otrokom tisto pravo znanje, kako se hodi čez cesto. Videli smo tudi praktični prikaz pravilnega prečkanja ceste, da otrok pogleda levo, desno in še enkrat levo, in gre čez cesto šele, ko se prepriča, da so se avtomobili ustavili. Vztrajamo pri Viziji 0, ki jo je Mestna občina Ljubljana podpisala kot prva občina v Evropi. V Ljubljani zadnja leta ne beležimo smrtnih žrtev med otroki in tako naj ostane tudi naprej, prav tako si želim, da ne bi bilo prometnih nesreč s poškodbami.«
Direktor Agencije za varnost prometa Jože Hribar, univ. dipl. inž. str., je dejal: »Danes je pragove osnovnih šol prestopilo skoraj 200.000 učenk in učencev. Skoraj 21.000 učencev pa po šolskih poteh hodi prvič, zanje je to povsem nova izkušnja, zato moramo vsi udeleženci v prometu skrbeti, da bodo na teh poteh varni vse dni v letu. Starši in skrbniki, poskrbite, da bodo otroci dobro vidni, v pogojih kot so danes, ko je vidljivost slabša, v mraku in temi. Opremljeni morajo biti s kresničko ali odsevnim trakom, pomembno k vidnosti in varnosti najmlajših pripomore rumena rutka. Letos obeležujemo že štiri desetletja od njene zakonske uvedbe in danes lahko povemo, da je v tej dolgi dobi odigrala pomembno vlogo pri prometni varnosti najmlajših. V Sloveniji smo namreč med primerjalnima obdobjema 2011-2013 ter 2018-2020 zmanjšali število najhujših posledic prometnih nesreč za kar 66 % in na tem področju sodimo med najvarnejše evropske države. V istem obdobju je povprečje na ravni Evropske unije znašalo 31 %. Rumene rutke so simbol za začetnike v prometu in obenem opozorilo voznikom na posebno previdnost, saj najmlajši še ne zmorejo sami obvladovati vseh pasti prometa, ki je vse bolj intenziven. Opozarjamo, da je nošenje rumene rutke obvezno za otroke prvih in drugih razredov.«
Predsednik Zavoda Varna pot, Robert Štaba, je izpostavil: »Napočil je veliki dan, prvi šolski dan, vstop v novo šolsko leto. Po daljšem premoru se nazaj na šolske poti vrača ogromno otrok, na kar se morajo pripraviti ne le starši in otroci, temveč celotna družba.«