Večina avtomobilskih proizvajalcev svoje avtomobile, poleg štiri- in petvratnih izvedb, ponuja tudi kot karavane. Japonskim oblikovalcem je uspelo ustvariti zelo skladen kup pločevine.
Iz določenih zornih kotov sicer deluje precej zajetno, kljub vsemu pa je lepo vidna dinamična linija, ki iz sprednjih luči poteka preko bokov in se zaključi na zadku. Novinec prav nič ne spominja na dolgočasno obliko svojega predhodnika. Pravzaprav pri Toyoti noben model ne spominja več na škatlaste oblike iz preteklosti. Novodobni samuraji, poleg na razum, uspešno trkajo tudi na mišico v prsnem košu. Zadnje luči so izdelane v moderni led tehniki, cesto pa bi lahko razsvetljevala danes v tem razredu domala standardna ksenonska tehnika, sploh glede na nekaj višjo ceno od bližnje konkurence. Pohvaliti velja sloko, na prvi pogled kupejevsko strešno linijo, ki pa zadaj sedečim omejuje prostor nad glavami.
Z limuzinsko sestro sta si še najbolj podobni v notranjosti. Sicer tukaj ni zaznati nič novega, desna voznikova noga še vedno neprijetno drgne ob armaturo, japonska plastika precej poka, odlagalnih mest je malo, uporabniški vmesnik pa ponuja zgolj osnovne nastavitve. Prostora je, predvsem zadaj, več, čeprav bi si ravno tam želeli nekaj daljše in bolj udobne sedalne površine. Prednji sedeži so tako v limuzini kot tudi v karavanu dovolj udobni in odlično nastavljivi, voznik in volan se lepo rokujeta. Prtljažni prostor ponudi med 543 in 1609 litri prostornine ter nizko nakladalno površino, zelo pa razočara nizek prostor, ki je na voljo, saj je ravno to navadno največja prednost karavanov, ki je v tem primeru pri konkurenci skoraj 10 centimetrov višji. Mešane občutke pusti tudi pri prevozu težjega tovora, saj dovoljena obremenitev znaša za karavana namreč le 490 kg.
2,2-litrski motor ima oznako D-CAT, kar pomeni kup tehnologij za zmanjševanje ogljikovih in dušikovih oksidov ter sajastih delcev. Pa še nobenega dodatnega vzdrževanja ne rabi. Vse to se lepo bere, žal pa takšen avensis ne porabi le 6,6 litra kot obljublja tovarna, ampak dobrih 8. Vendar sta 110-kilovatni agregat in 6-stopenjska avtomatika odlično uigran par. Sploh menjalnika ne gre prehvaliti; v športnem načinu in s pomočjo obvolanskih vzvodov deluje tako hitro, da bi avto z lahko zapeljali po dirkališču. Motor pospešuje zvezno in se izkaže na odprtih cestah z več voznimi pasovi. Nekaj manj užitkov ponudi na običajnih cestah, predvsem zaradi krmiljenja, ki daje umetno-soliden občutek, zato mu ne gre zaupati 100-odstotno, in podvozja, ki je za razliko od limuzinske sestre boljše nastavljeno tudi za ovinkasto cesto z nekaj luknjami, kljub vsemu pa se karoserija v hitrih ovinkih precej nagiba. Motor, sploh mrzel, težko vžge in je tudi precej glasen. Poleg menjalnika in motorja moram pohvaliti še zavore, ki odlično grabijo ne glede na zunanje razmere in tudi po več močnih zaviranjih.
Za avensisa v celem težko najdem slabe besede. Gre za zanesljivega delovnega konja, ki pa marsikje ne ponudi toliko kot konkurenca. V oči najbolj bode, poleg zasoljene cene in na nekaterih mestih ceneni materiali, predvsem slabo izkoriščen prtljažnik. Če za trenutek odmislim pomanjkanje temperamenta in visoko ceno ter se spomnim odličnega motorja in še boljšega menjalnika pa je hitro jasno, da to ni avtomobil za postavljanje, ampak dolgoletno brezskrbno razmerje.
1 / 10
Tehnične specifikacije
Tehnični podatki
tehnični podatki
toyota avensis wagon 2.2 D-CAT sol
vrsta motorja
turbodizelski, štirivaljni, vrstni, 4 ventili na valj