Trpljenje med dolgočasno vožnjo po avtocesti ni na prvem mestu na mojem spisku želja po užitkih razen v udobnih avtih, kot RX tudi je. Ampak je bistveno več zabave na ovinkastih cestah in tista na Špičniku je res nekaj posebnega. Najprej rahel desni, oster levi, kratek desni in spet bolj zavit levi ovinek na prvi vtis ne delujejo nič posebno. Ko vse skupaj pogledamo z malo drugačne perspektive, najbolje s ptičje, se pa kar naenkrat prikaže krasen srček med vinogradi. Postal je že prava turistična atrakcija čisto ob meji z Avstrijo in marsikdo si ga tam okrog lasti za svojo promocijo, kmetija Gaube, ki je bila tisti dan končni cilj, pa slovi še po marsičem drugem.
Najprej vinu. Že peta generacija prideluje opojno kapljico in letos so dobili naziv svetovnega šampiona med suhimi vini za rumeni muškat letnik 2015, kar je isti letnik kot novi lexus RX. Lani jeseni so prvič pokazali ta prestižni SUV in mislim, da izgled ni nobenega razočaral. Zelo zanimiv podatek je, da so po svetu prodali že 335 tisoč hibridnih RXov do marca letos, torej je to tudi njihov najbolje prodajan hibrid.
Klavdija Gaube Z veliko novega znanja sem tako vstopil v domačijo Gaube in pričakoval hibridni meni s poudarkom na mesu - prašič je tam le kralj živali, saj jih redijo tudi sami. Klavdija, ki tam skrbi za navdušene brbončice, ima vrata iz kuhinje neposredno na vrt, kar pomeni, da boste na krožnikih vedno našli najbolj sveže sestavine. Da ne izgubljam besed o njihovem pozdravu, ki mu rečejo kar prigrizki in bo za boljše razumevanje tokrat označen kot narezek s hišno penino. Na plošči vas bodo pričakali domači kruh, salama ter bunka, namaz iz mladega sira, hrena in bučnih semen, orehov čips ter kravji sir s kmetije Napotnik.
Zares pa se začne s hladno predjedjo - govejim jezikom v bučnem olju na motovilcu z domačega vrta ter staranim sirom. Alternativa za rastlinojedce je bučkin karpačo, zeliščna panakota s čemaževim pestom, sveče pečeni kruh, ki buhti iz košarice, pa je bel s čebulo, temen ali bučni z bučnimi semeni. Preseneti juha iz sveže popečene paprike z drobnolistno baziliko ter zeliščnim cmokom, ki je polnjen s sirom. Finale je bil pričakovan - slastna svinjska potrebušina, ki se je 30 ur kuhala v vakumu pri 71 stopinj C, nato pa je bila na hitro popečena. Zraven so se v ustih topili korenčkov pire, pirini zavitki s kremo z lisičkami in metina pena. Na koncu je bila dilema sladica, ker je bila na izbiro še jabolčna torta, ampak sem se sam odločil za bučno rezino s testom iz bučnic in bučnega olja, pirejem iz buče in dodano vanilijo, zraven pa še omaka iz rabarbare ter malinov sorbet.
Od četrtka do nedelje imajo odprto, ker je Vinarstvo Gaube vseeno kmetija, kjer dela nikoli ne zmanjka. Meni so pripravili 4-hodni meni za 25 evrov in še enkrat več sem se prepričal, da se splača na Štajersko.